Separator typu SHDC jest separatorem koaleÂscencyjnym typu Hydrocompact, wyposażonym w koalescencyjny wkÅ‚ad wielostrumieniowy. Jednak w odróżnieniu od separatora IHDC nie posiada on osadnika.
Separatory koalescencyjne substancji ropopoÂchodnych typ SHDC Hydrocompact przeznaÂczone sÄ… do oczyszczania wód deszczowych, roztopowych i procesowych z terenów, które sÄ… zagrożone skażeniami tymi substancjami. Typowe zastosowania tych urzÄ…dzeÅ„ to: stacje paliw, myjnie samochodowe, parkingi, drogi, stacje przeÅ‚adunkowe, hurtownie paliw i inne obiekty, na których wystÄ™puje permanentne zagrożenie skażenia wód substancjami ropopochodnymi oraz zawiesinÄ….
Separator SHDC w wiÄ™kszoÅ›ci przypadków musi być poprzedzony oddzielnym osadnikiem (osadnik nie jest wymagany np. przy oczyszczaÂniu kondensatu). Zgodnie z warunkami testu normy PN-EN 858 zawartość substancji ropopochodnych nie może przekraczać 5 mg/l. Sprawność usuwania zawiesiny ogólnej wynosi ok. 80% a dopuszczalne obciążenia hydrauliczÂne zawierajÄ… siÄ™ w przedziale 1-3,5 m/h przez co separatory koalescencyjne substancji ropopochodnych SHDC speÅ‚niajÄ… także wysokie wymagania polskiej normy PN-S-02204:1997 "Odwodnienie dróg".
Decydujące znaczenie dla sprawności usuwania zanieczyszczeń ma jednostkowa powierzchnia czynna separatora przypadająca na 1 l/s przepływu tzw. współczynnik separacji CS.
Separatory SHDC sÄ… urzÄ…dzeniami przepÅ‚yÂwowymi, w których nastÄ™puje wydzielenie zarówno lżejszych od wody substancji ropoÂpochodnych, jak i cięższej od wody zawiesiny. Na wlocie wyposażonym w deflektor znajduje siÄ™ komora wlotowa, która umożliwia uspoÂkojenie przepÅ‚ywu i skierowanie Å›cieków pod wkÅ‚ad wielostrumieniowy umieszczony w dolnej części komory koalescencyjnej. We wkÅ‚adzie wielostrumieniowym o przepÅ‚ywie współprÄ…doÂwym - którym przepÅ‚yw Å›cieków dzielony jest na wiele mniejszych, nastÄ™puje koalescencja czÄ…stek substancji ropopochodnych i ich wypÅ‚ywanie w postaci kropli na powierzchniÄ™ oraz sedymenÂtacja części zawiesiny i jej opadanie do przestrzeÂni podfiltrowej (pod wkÅ‚adem).
NastÄ™pnie Å›cieki wpÅ‚ywajÄ… poprzez zasyfonowy odpÅ‚yw wyposażony w automatycznie zamkniÄ™cie pÅ‚ywakowe (zamykajÄ…ce siÄ™ w chwili uzyskania maksymalnej pojemnoÅ›ci przetrzymania) do odÂbiornika naturalnego lub kanalizacji.
Separatory SHDC składają się z dwóch komór:
Komory wlotowej umożliwiającej skierowanie ścieków pod wkład wielostrumieniowy,
Komory koalescencyjnej wyposażonej na wlocie w wyżej wspomniany wkÅ‚ad wieloÂstrumieniowy, w którym zachodzi wÅ‚aÅ›ciwy proces oczyszczania.
Substancje ropochodne zaÂwarte w Å›ciekach w postaci maÅ‚ych kropli łączÄ… siÄ™ w wiÄ™ksze i wypÅ‚ywajÄ… na powierzchniÄ™ tworzÄ…c homogenicznÄ… warstwÄ™, natomiast zaÂwiesina opada na dno kanalików i zsuwa siÄ™ do przestrzeni podfiltrowej. W komorze tej w zasyfonowanym odpÅ‚ywie znajduje siÄ™ auÂtomatyczny zawór pÅ‚ywakowy. Automatyczny zawór pÅ‚ywakowy zamyka wylot z separatora w momencie przekroczenia pojemnoÅ›ci magazynowej przez zatrzymane substancje ropopoÂchodne. DziÄ™ki temu odbiornik jest zabezpieÂczony przed skażeniem w przypadku awaryjneÂgo wycieku lub braku wÅ‚aÅ›ciwej obsÅ‚ugi sepaÂratora. Standardowo komora koalescencyjna wyposażona jest również w uchwyty do mocoÂwania skimmera i czujnika urzÄ…dzenia alarmoÂwego. Separator jest wykonany ze stali St3S. Wszystkie powierzchnie stalowe po oczyszÂczeniu do stopnia Sa 2.5 pokryte sÄ… specjalÂnymi powÅ‚okami w celu zabezpieczenia sepaÂratora przed korozjÄ… i zapewnienia maksymalÂnego okresu jego żywotnoÅ›ci. Od góry sepaÂrator zamkniÄ™ty jest pokrywami rewizyjnyÂmi wykonanymi z żeliwa sferoidalnego. SÄ… one wykonane w klasach obciążenia B 125 i C 250. Do połączenia z powierzchniÄ… terenu sÅ‚użą nadstawki, których wysokość dostosowana jest do indywidualnych wymagaÅ„ odbiorcy.
Dane techniczne
SHDC20
SHDC15
Rysunek techniczny w formacie PDF
Rysunek techniczny w formacie DWG
SHDC01
SHDC03
SHDC06
SHDC10
Separatory SHDC sÄ… Å‚atwe w eksploatacji ze wzglÄ™du na niezawodność i dobry dostÄ™p na caÅ‚ej ich dÅ‚ugoÅ›ci po zdjÄ™ciu pokryw rewizyjnych. Eksploatacja polega na okresowym opróżnianiu i wyczyszczeÂniu wnÄ™trza separatora.
Ze wzglÄ™du na zaliczenie mieszaniny wodno-olejowej i osadów zaolejonych do odpadów niebezpieczÂnych - kod 13 05 08* (RozporzÄ…dzenie Ministra Åšrodowiska z dnia 27.09.2001 w sprawie katalogu odpadów Dz. U. Nr 112 poz. 126) czyszczenie separatorów może wykonywać tylko firma posiadajÄ…ca stosowne zezwolenie. Nasza firma zapewnia profesjonalny serwis, odbiór i utylizacjÄ™ tych odpadów. CzÄ™stotliwość czyszczenia uzależniona jest od obciążenia separatora, przy czym czyszczenie nie może być wykonywane rzadziej niż raz na rok (Patrz: serwis).