Separator typu DRO jest separatorem wypoÂsażonym w matÄ™ koalescencyjnÄ…, zintegrowany osadnik i komorÄ™ pompowÄ….
Separatory substancji ropopochodnych typu DRO służą do oczyszczania ścieków zaolejonych z powierzchni narażonych na zanieczyszczenie tymi substancjami, a położonych poniżej poziomu odbiornika. Dlatego są idealnym rozwiązaniem w przypadku garaży podziemnych.
Dzięki zintegrowanej komorze pompowej są one wyposażone w pompę tłoczącą ścieki do wyżej położonego odbiornika.
Zgodnie z warunkami testu normy PN-EN 858 oraz DIN 1999 zawartość substancji ropopoÂchodnych na odpÅ‚ywie nie może przekraczać 5 mg/l.
Separatory typu DRO sÄ… urzÄ…dzeniami przeÂpÅ‚ywowymi. Åšcieki wpÅ‚ywajÄ… poprzez wlot wyposażony w deflektor do osadnika, w którym nastÄ™puje zatrzymanie zawiesiny Å‚atwo opadajÄ…cej. NastÄ™pnie przepÅ‚ywajÄ… pod przesÅ‚onÄ… do komory koalescencyjnej, gdzie znajduje siÄ™ prostoÂpadÅ‚oÅ›cienny wkÅ‚ad koalescencyjny. We wkÅ‚adzie nastÄ™puje koalescencja substancji ropopoÂchodnych zawartych w Å›ciekach w postaci drobnych kropli i ich wypÅ‚ywanie na poÂwierzchniÄ™, gdzie tworzÄ… homogenicznÄ… warstwÄ™. Oczyszczone Å›cieki wpÅ‚ywajÄ… poprzez zasyfonowany odpÅ‚yw wyposażony w autoÂmatyczne zamkniÄ™cie pÅ‚ywakowe (zamykaÂjÄ…ce siÄ™ w chwili osiÄ…gniÄ™cia maksymalnej pojemnoÅ›ci przetrzymania) do komory pompoÂwej. Komora pompowa sÅ‚uży do wyposażenia w zatapialnÄ… pompÄ™ z samoczynnym ukÅ‚adem sterujÄ…cym, która poprzez króciec tÅ‚oczny DN 50 (G 2") pompuje Å›cieki do przewodu tÅ‚ocznego i dalej do odbiornika. Dobór pompy należy do odbiorcy.
Separator DRO składa się z trzech komór:
Komory osadowej wyposażonej na wlocie w deflektor. W komorze tej zostaje zatrzymana zawiesina łatwoopadająca,
Komory koalescencyjnej z umieszczonym na wlocie wkÅ‚adem koalescencyjnym w postaci maty. Do komory tej Å›cieki wpÅ‚ywajÄ… pod przegrodÄ… tworzÄ…cÄ… zamkniÄ™cie hydrauliczne dla zgromaÂdzonych cieczy lekkich. Po przepÅ‚yniÄ™ciu przez wkÅ‚ad koalescencyjny, gdzie nastÄ™puje wydzielanie cieczy lekkich, Å›cieki poprzez zasyfonowany wylot z automatycznym zamkniÄ™ciem pÅ‚ywakowym wpÅ‚ywajÄ… do komory pompowej,
Komory pompowej sÅ‚użącej do zainstalowaÂnia jednej pompy (lub dwóch pomp dla DRO 101) z samoczynnym ukÅ‚adem sterujÄ…cym, która poprzez wąż elastyczny połączony z króćcem tÅ‚ocznym DN 50 (G 2"), pompuje Å›cieki do przeÂwodu tÅ‚ocznego i dalej do odbiornika. W Å›ciance bocznej komory pompowej znajduje siÄ™ również drugi króciec G 2", sÅ‚użący do przyłączenia węża ochronnego kabla zasilajÄ…cego pompÄ™. Na życzeÂnie istnieje możliwość innego zaaranżowania komory pompowej.
Separatory typu DRO są dostarczane bez pompy i części instalacyjnych, których dobór należy do odbiorcy i powinien być pokazany w projekcie instalacyjnym.
Korpus wykonany jest ze stali St3S. Wszystkie powierzchnie stalowe po oczyszczeniu do stopnia Sa 2.5 pokryte sÄ… specjalnymi powÅ‚okami w celu zabezpieczenia separatora przed korozjÄ… i zapewÂnienia maksymalnego okresu jego żywotnoÅ›ci. Od góry separator jest zamkniÄ™ty prostokÄ…tnymi pokrywami wykonanymi z żeliwa sferoidalnego. Standardowo separatory wyposażone sÄ… we wÅ‚azy klasy B 125, na życzenie we wÅ‚azy klasy C 250. W przypadku zabudowy na głębokoÅ›ci wiÄ™kszej od standardowej, rama wÅ‚azów sÅ‚uży do ustawienia nadstawki, o wysokoÅ›ci wykonywanej zgodnie z indywidualnym zamówieniem.
Rysunek techniczny w formacie PDF
Rysunek techniczny w formacie DWG
DRO 011
DRO 031
DRO 061
DRO 101
Separatory typu DRO sÄ… Å‚atwe w eksploatacji ze wzglÄ™du na dobry dostÄ™p na caÅ‚ej ich dÅ‚ugoÅ›ci. MieÂszaniny wodno-olejowe i osady zaolejone, które gromadzÄ… siÄ™ w separatorze, klasyfikowane sÄ… jako odpady niebezpieczne - kod 13 05 08* (RozporzÄ…dzenie Ministra Åšrodowiska z dnia 27.09.2001 w spraÂwie katalogu odpadów Dz. U. Nr 112 poz. 126). Nasza firma zapewnia profesjonalny odbiór i utylizacjÄ™ tych odpadów. CzÄ™stotliwość czyszczenia uzależniona jest od obciążenia separatora, przy czym serwis należy wykonywać nie rzadziej niż 2 razy w roku (patrz: serwis).